Kréta 2022

26 augusta, 2022


Letenky kupované v decembri 2021 cez Wizzair dopadli tak, že nám 5-krát zmenili let. Kupovali sme ich od soboty do soboty, prvá zmena prišla už po týždni – od štvrtka do štvrtka, vo februári ďalšia zmena od nedele do nedele. Do toho ešte zmeny časov odletu/príletu. Nakoniec nám mesiac pred odletom zmenili čas odletu domov z nedele na pondelok o 00:20 hod. To sme si povedali, že nie. Prílet domov by sme mali v pondelok nadránom. Dali sme Wizzairu poslednú šancu a využili možnosť bezplatného prebookovania s odletom v stredu o 10:05. Dovolenku sme si tak predĺžili o tri noci.

Všetky tieto zmeny mali vplyv na našu rezerváciu ubytovania a požičanie auta. X-krát som musel meniť termíny cez Booking a písať autopožičovni. Celé to skrátka bolo tak domotané, že to sem ani radšej nejdem rozvádzať 🙂
Vo výsledku sme boli ubytovaní v Marita’s Apartments na prvých 7 nocí a na zvyšné 3 noci v Abelle. Požičovňa AutoClub Car Rentals zareagovala vždy obratom a k našej spokojnosti.

Samotné lety nakoniec prebehli na jednotku a načas a nikdy nehovor nikdy, ale Wizzair u nás vďaka tomuto cirkusu definitívne skončil. Do poslednej chvíle som neveril, že vôbec odletíme.

Odlietali sme zo Schwechatu, auto sme nechali na Orange parking za férových 80€ na 11 dní.

Ako ostrovnú destináciu sme si vybrali letovisko Agia Marina a nemohli sme urobiť lepšie. Necelých 40 minút autom od letiska, dlhá pláž, super more, kopa taverien, gyrosární, obchodov, skrátka úplne všetko.

Už som to písal vyššie, prvý týždeň sme boli ubytovaní v Marita’s Apartments. Ubytovanie, ktoré na prvý pohľad neočarí, ale je naozaj výborné. Apartmány staršie, trochu tmavé, avšak čisté. Denne upratované. Na hlavnej promenáde, výborná poloha v záplave vysokých stromov, doslova ostrov zelene. Od apartmánu sme to mali kúsok k parádnemu bazénu a od bazéna kúsok na pláž a do mora. Na pláži aj pri bazéne sme mali ako ubytovaní hostia k dispozícii lehátka. Samotné more bolo v tejto našej časti asi fakt najlepšie, aké sme doteraz na dovolenkách mali.
Aj ďalšie detaily hrali v prospech tohto ubytovania, napríklad náš apartmán bol v suteréne čiastočne pod povrchom zeme, čiže sa vôbec neprehrieval. Klímu stačilo občas pustiť na 2-3 hodiny a úplne to stačilo. Čím dlhšie sme tam boli, tým viac sa nám tam páčilo.

Okrem toho, či na Krétu vôbec odletíme, som sa obával ešte počasia. Údajne na ostrove dosť často fúka a kúpanie v mori je tak nemožné, alebo nepríjemné. Opäť sme raz mali šťastie, prvý týždeň sme počasie vymákli úplne dokonalé. Teplo bolo, ale v našom dovolenkovom móde apartmán – more – bazén – apartmán – more – bazén – večera – apartmán to vôbec nevadilo.

Väčšinou na dovolenkách len tak neležíme na lehátkach pri bazéne, alebo mori. Snažíme sa aj niečo pobehať a popozerať na ostrove. Kréta je ale naozaj veľký ostrov, všade je ďaleko. K tomu typické ostrovné cesty a letné teploty. Povedali sme si, že nebudeme plánovať nič a uvidíme na mieste, veď auto budeme mať a program operatívne doladíme.

A doladili sme. Okrem dvoch krátkych výletov do Chanie, sme vôbec nikam nešli. O to viac sme si naozaj užili more, bazén, jedlo, skrátka úplný veget.

Asi na tretí deň sme si povedali, že pred večerou prevetráme Pandičku a pozrieme starý prístav v Chanii a promenádu. Na Google mapách som našiel parkovisko hneď pri prístave a po asi 40 minútach jazdy sme niečo po šiestej večer šikovne zaparkovali.
Najprv sme sa prešli po prístavnom múre k majáku, potom sme sa vrátili do prístavu a poprechádzali sa po promenáde a starom prístave.

Zaujala nás dopravná osvetová policajná akcia pre deti. Peknú policajtku som poprosil, či mi zapózuje pri aute a odfotil som ju. Dali sme si naozaj výbornú zmrzlinu a aby toho nebolo málo, deti aj nepodarenú cukrovú vatu.

Napriek tomu, že je to tam samá reštaurácia a obchod so suvenírmi, pôsobilo to na nás veľmi príjemne, naozaj pekné miesto.

O ďalšie dva dni sme sa vybrali opäť smerom Chania, tentoraz však ráno a iba na predmestie k celkom zaujímavému “trojplážiu”.
Pláž Agia Apostoli je rozdelená na dve časti výbežkom do mora, na vrchu ktorého je kostolík. Pri mori sa Katka s deťmi trochu namočili, ja som to obehol a nafotil.
Presunuli sme sa pešo na vedľajšiu Yannis beach, kde je na pravej strane útesu Mikis Theodorakis jaskynka.
Tu sme ostali dlhšie a všetci sa kúpali. V mori bola kopa rybičiek. Potom sme sa útesom a čiastočne aj vodou prebrodili k jaskynke a popozerali to tam. Pekné, len škoda toho bordelu po ľuďoch, čo more naplavilo.

Ako asi vždy, keď píšem o našich dovolenkách v Grécku, chcem a musím opäť vyzdvihnúť, že aj tu na Kréte všade kde sme boli, je pri plážach kopa možností parkovania zdarma, dokonca často aj v tieni. Na plážach sú bezplatné verejné toalety a na každej pláži aj niekoľko spŕch. Odpadkové koše sú samozrejmosť. Naozaj tu človek nemá pocit, že je na každom kroku niekým ozbíjaný.

No a to je čo sa týka našich “výletov” na tohtoročnej dovolenke všetko 🙂

V nedeľu sme sa na obed presunuli z prvého ubytka na naše druhé, do apartmánov Abella. Privítala nás veľmi milá recepčná. Abella je trochu na kopci, zhora je pekný výhľad na more, Chaniu a okolie. Je to vcelku nový komplex, elegantnejší, modernejší a na oko krajší ako naše prvé ubytovanie.
Napriek bodom za efekt, ak by sme sa mali vrátiť do Agie Marini niekedy v budúcnosti, určite by sme sa už do Abelly nevrátili, ale zvolili by sme Marita’s Apartments.
Hlavné dôvody sú dva – v Abelle sa elektrina v apartmáne zapína klasicky ako v hoteloch – musí byť karta od kľúča v izbe v spínači na stene, inak je elektrina vypnutá. To má za následok, že je vypnutá aj klimatizácia ak človek nie je na izbe.
Náš apartmán bol na hornom podlaží a napriek tomu, že klíma bežala hodiny kým sme boli na izbe a v noci sme mali dokorán otvorené všetky okná, teplota v izbách klesla ledva tesne pod 29 °C. Takže teplo na izbách. Druhým dôvodom je veľmi malý a nepraktický sprchový kút 🙂

V nedeľu poobede sa presne podľa predpovede začalo počasie postupne zhoršovať. Cez deň od mora pofukovalo a teplota klesla tesne pod 30 °C. To malo za následok, že síce bolo teplo, ale mokrému človeku keď vyšiel z vody, bolo pocitovo chladnejšie. Kréta nám začala ukazovať svoju druhú tvár. Na plno sa odhalila v utorok, posledný večer našej dovolenky. Večer fúkalo dosť silno a hlavne prišla búrka a dážď, ktorá s prestávkami trvala do rána. Večeru sme stihli tesne tak, aby sme nezmokli. Potom sme už iba boli na izbe, balili a pozerali seriály.
Tánička navyše dostala večer horúčku, ale Paralen jej zabral a spala dobre. Asi ju prefúkalo pri bazéne. Doma ešte deň horúčkovala, ale nič vážne chvalabohu.

V stredu ráno sme o pol ôsmej naložili autíčko. Zaparkovali sme po pol hodine jazdy na dohodnutom mieste na letiskovom parkovisku a nechali kľúče od auta pod koberčekom.
Na letisku všetko ok a načas, niečo vyše dvojhodinový let prebehol hladko. Na Schwechate sme si pol hoďku počkali na odvoz k Orange parking. Yarka poslušne čakala na parkovisku a po ďalšej hodinke sme o druhej poobede odpískali dovolenku doma.

Napriek tomu, že to bola úplne obyčajná dovolenka v tom najlepšom slova zmysle, bez nejakých super-duper zážitkov a výletov a z Kréty sme de facto nič nevideli, vrátili sme sa veľmi spokojní a hlavne oddýchnutí.
A o tom predsa dovolenky majú byť, nie 🙂 ?