Kos 2019

5 júla, 2019


Klasická letná rodinná dovolenka na ospalom Kose. Grécky ostrov Kos sa nachádza v Egejskom mori, 4 km od tureckého pobrežia a jeho letoviska Bodrum. Ostrov najviac preslávil rodák Hippokrates, ktorý okrem toho, že sa na ostrove narodil, aj študoval v starovekom liečebnom chráme Asklépion.

Sympatickou turistickou pascou je tzv. Hippokratov platan, strom v meste Kos, pod ktorým údajne Hippokrates vyučoval svojich študentov. Vyzerá naozaj dosť staro, ale pochybujem, že si jedného z prvých MUDr. pamätá, keďže by musel mať viac ako 2500 rokov. Tieto stromy sa dožívajú maximálne 1500 rokov. Každopádne starý je fakt dosť.

Dovolenku sme naplánovali klasickým spôsobom, čiže letenky s odletom z Viedne sme bookli cca v decembri, keď boli slušné ceny Ryanairu. Tomu predchádzalo light surfovanie Booking ponuky ubytovania v danej lokalite, aby sme vedeli čo cca čakať. Následne som objednal auto cez Herz a bolo to. Neskôr som doladil program, ale keďže na ostrove dokopy nie je čo robiť (teda čo by zaujímalo nás), bolo to veľmi jednoduché.

Úspešne sme premiérovo otestovali Parktiger vo Schwechate, neporovnateľne lacnejšie parkovanie ako priamo na letisku. Určite odporúčam.
Po pristátí sme z požičovne vyzdvihli takmer nové béžové Clio, cestou k apartmánu sme v Lidli (bože ta globalizácia) zakúpili nejaký proviant a už sme parkovali pred našim Golden Sun apartmánovým komplexíkom v letovisku Tigaki.

Vitajte na Kose


Ubytovanie sme vyberali tak, aby sme mali dve samostatné spálne + kuchynka + balkón + bazén, poloha v kľudnej časti letoviska, nie extra ďaleko od mora. Toto všetko Golden Sun spĺňa. Aj spätne hodnotím výber ubytovania pozitívne, bolo to síce ošumelé, staré a z každého kúta kričiace po renovácii, ale splnilo to účel, bol tam kľud, výborný bazén a parkovanie dokonca pod pergolou. Ešte dodám, že obzvlášť toto letovisko je neslávne známe mrakmi komárov, takže s tým treba počítať. Neviem čomu sme za to vďačili, ale my sme za celý čas nemali ani jeden štípanec. Večer sme poctivo používali repelent, ubytko malo siete na oknách a v zástrčkách sme mali elektronické odpudzovače.

Kvasíme, kvasíme


Letná dovolenka je hlavne o kúpaní, jedle, vylihovaní a o podobných prízemných pudoch. Takže čo sa tohto týka, Tigaki je dobrá voľba. Pláž piesočná, široká a dlhá, fakt dlhá. Boli sme tam na prelome júna/júla, počasie ok, ale na pláži de facto nikto. Prázdne a prázdne takmer všetko. Jednoducho super.

Stravovanie a reštaurácie, tak to je kapitola sama o sebe. Grécka kuchyňa je jedna z našich najobľúbenejších, takže aj preto sem radi chodievame na dovolenky. Či už obyčajný gyros v pite, grécky šalát, musaka, jahňacina, olivy a olivový olej… to je skrátka fantázia. Keď sa to spojí s ich nefalšovanou srdečnosťou a ochotou, je posedenie v gréckej reštaurácii zážitok. Chorváti učte sa, máte čo. Zatiaľ ste grécku kuchyňu dobehli, vlastne už predbehli iba cenami.

Tradičná grécka taverna, vkusné, pohostinné, výborné

Obzvlášť sme si obľúbili rodinnú tavernu Rodini, priamo na hlavej príjazdovej ceste v Tigaki k moru. Obsluhoval tam dedko s vnučkou, babka spala vzadu na válende a v kuchyni varila mama. Naozaj si nepamätám, kedy som sa naposledy tak dobre najedol ako u nich.

Čo sa týka výletov, boli sme dvakrát v rovnomennom hlavnom meste ostrova Kos. Prvýkrát pozrieť Hippokratov platan a samotné mesto. Druhýkrát kvôli výletu žltou “ponorkou”, teda klasickou loďou kt. má presklené dno a je cez neho vidieť rybky a podmorský život. Bolo to fajn spestrenie. Vyplávali sme na more, potápač skočil do vody, začal kŕmiť rybky a tie tak priplávali blízko a cez sklo ich bolo pekne vidieť.
Odvážlivci si mohli zaskákať z lode do mora, to ma náš Tomáško veľmi potešil, lebo sa nebál a tiež skákal do mora z hornej paluby. Bola to dosť výška, ja by som to nedal 🙂

Po plavbe ponorkou, sme išli pozrieť a dievčatá aj opáčiť takzvanú Therma Beach. Ako už z názvu vyplýva, jedná sa o termálnu záležitosť. Pláž sa nachádza juhozápadne od hlavného mesta. Autom pohodlne, odstaviť na parkovisku a pešo zbehnúť dole k pláži. Odvážlivci to môžu skúsiť aj autom strmo dole, ale neodporúčam, lebo sa tam motá dosť ľudí.
Pod skalnou stenou vyviera z dna do mora horúca termálna voda. Z kamenia je tam vytvorený oválny bazén z ktorého voda presakuje do mora. Práve v mieste, kde sa mieša morská voda s presakujúcou horúcou vodou z bazéna, je kúpanie najpríjemnejšie. Priamo v bazéniku s horúcou vodou by som sa určite nekúpal, je to naozaj dosť horúce. Vajcia na hniličko mám radšej na tanieri ako v plavkách.

Ďalším výletíkom bola naša snaha o kúpanie sa na vraj najlepšej a najkrajšej pláži ostrova, Paradise Beach. Cesta k tejto pláži vedie po hlavnej ceste, ktorá sa vinie celým ostrovom. Existuje aj skratka na ktorú som natrafil na jednom ponožkovo-sandálovom webe vole. No a práve táto skratka je zaujímavá tým, že je to síce dlhšia cesta, ale zato aspoň horšia. A navyše vedie cez borovicový lesík, honosne nazývaný Plaka forrest. A tam, predstavte si, žijú voľne pávy. Normálne v lese.
Idete si autíčkom v lesíku a tu zrazu pávy. Odstavíte autíčko na improvizovanom parkovisku a môžete sa prechádzať po okolí pomedzi pávie rodinky, malé, veľké, mladé, staré, krásne, vypelichané, skrátka všetky vývinové štádiá. Odporúčam hlavne rodinám s deťmi.

Samotná Paradise Beach je síce pekná, ale voda bola studená, plávali v nej mikroténové igelitky a nebolo tam ani nohy. Katka s Tomim do vody ani nevošli, ja s Táničkou áno, ale po dvoch minútach sme už boli vonku a dali rajskej pláži vale. Hore na parkovisku pri aute sme stretli slovenský párik, ktorý bol rovnako ako my na odchode a tiež boli sklamaní. Veni, vidi, odišli. Sme preč. Nevadí.

Posledným výletom bola návšteva Hippokratovej alma mater, božieho chrámu Asklépion. Chrám v tej dobe plnil okrem duchovnej, aj funkciu vzdelávaciu v medicínskom odbore.
Z Tigaki je to pohodlne dostupné autom, smer hlavné mesto Kos a asi v trištvrte cesty sa odbočí vpravo do kopca. Nedá sa netrafiť, je to dobre značené. Šokovaný som bol z veľkorysého parkoviska, umne lemovanom dostatočným množstvom stromov, takže autíčko môže parkovať pekne v tieni.
Vstup do areálu vedie krásnym tunelom tvoreným kvitnúcimi oleandrami. Po zaplatení symbolického vstupného, sa človek ocitne vo vcelku rozsiahlom areáli chrámu. Tvora ho tri hlavné terasy, každá plnila iný účel. Čím vyššie človek stúpa, tým je výhľad krajší a otvorenejší. Či už na samotný chrám, spodnú časť ostrova, alebo na more s tureckým pobrežím v pozadí. Veľmi pekné a fotogenické, určite neľutujem, že sme tu boli pozrieť.

Kos asi nepatrí medzi A-čkové grécke destinácie. O to väčší kľud a pohoda tam však panuje. Rozhodne mi tam nechýbali mraky tučných, ryšavých anglických tínedžerov, vyvážajúcich sa všade na štvorkolkách tak, ako napríklad na Santorini, alebo Zakynthose.

Je to fajn miesto na jednoduchú, oddychovú dovolenku s rozumnými cenami služieb, reštaurácií a ubytovania. Dokonca parkovanie je na všetkých plážach zo zákona zdarma a nie ako v už raz mnou spomínanom Chorvátsku. Naša pláž v Tigaki bola na jednotku, voda výborná, občas vlny, občas ako jazero. Skrátka pre dovču s deťmi paráda. Na Jadrane ma ešte dlho neuvidia.