Mníchov 2019

4 marca, 2019


Koncom februára sme v Mníchove konečne navštívili moju sestru, ktorá tam so svojou rodinou žije. Okrem rodinného stretnutia, sme absolvovali aj:

Výlet lanovkou na Zugspitze, 2962 m nad morom

Toto bola jednoducho pecka. Lanovka je držiteľkou troch svetových rekordov. Laná podopiera najvyšší oceľový nosník na svete, výška 127 metrov, kabínka prekonáva najväčšie prevýšenie – 1945 metrov a zároveň najdlhší úsek bez podpory – od nosníka po hornú stanicu je to 3213 metrov.

Proti sebe premávajú dve kabínky, každá má kapacitu 120 osôb, fakt ako taký väčší autobus. Boli sme mimo hlavnej sezóny a v pondelok, takže parkoviská pri Elbsee boli poloprázdne a dokonca zdarma. Priamo pod lanovku to bolo autom z Mníchova niečo cez hodinku. Cesta vedie cez legendárny Garmisch-Partenkirchen. K lanovke sa okrem auta dá dostať aj zubačkou, môže to byť pekný zážitok.

Hore na streche Nemecka je to parádne. Obzvlášť keď vyjde počasie tak ako nám, azúro a bezvetrie plus minimum ľudí. Výhľady sú dokonalé, škoda reči. Fakt nádhera. Viď nižšie v galérii.

Výlet do mníchovskej ZOO

Mníchovská zoologická záhrada, alebo v origináli jednoducho Der Münchner Tierpark Hellabrunn, je v meste ľahko dostupná metrom, má férové vstupné a hlavne rozlohu, kde sa človek vie dosýta motať a motať. Asi nepatrí medzi top zoologické záhrady sveta, ale určite neurazí. Rátalo sa mi, že zvieratá majú podľa mňa veľkorysé výbehy a celkovo priestory kt. nepôsobili stiesnene. Veľmi pekne majú urobené gorily, šimpanzy a orangutany. Super sú aj veľké šelmy, slony, žirafy, nosorožce. Zaujímavé a mierne konsternujúco sú prezentované netopiere, kde človek vojde cez záves do tmavej akože jaskyne a tam netopiere voľne lietajú. Je to zaujímavý pocit, človek dokopy nič nevidí, len počuje šelest poletujúcich batmanov a na tvári cíti vánok od mávajúcich krídel.

Celkovo ak si k tomu všetkému prirátame slušné ihriská pre deti a family friendly vybavenie, ani sa nečudujem, že tam mamičky s kočíkmi a svojimi ratolesťami trávia celé hodiny. Určite to nebola strata času, deťom sa páčilo veľmi a mne s Katkou to ich predražené pivečko padlo výborne 🙂

Mníchovské dopravné múzeum

Deutsches Museum Verkehrszentrum, je podľa mňa povinná zastávka ak je človek v metropole Bavorska viac dní. Tak ako ZOO, aj toto dopravné múzeum, je ľahko dostupné metrom. Nachádza sa neďaleko miesta, kde sa koná svetoznámy mníchovský Oktoberfest.

Subjektívne sa nejedná o nejako obrovské priestory, ale expozície sú veľmi pekné a nájdu sa aj interaktívne prezentácie. Naozaj špičkové sú funkčné exponáty rôznych častí automobilov – motor, prevodovka, brzdy, riadenie a podobne. Všetko mechanicky funguje, viaceré diely sú vystavené formou otvorených, akoby prierezov daných súčiastok a tak aj laik pochopí princíp fungovania jednotlivých častí auta.

V múzeu sa taktiež nachádza niekoľko unikátov, ako napr. bicykel s prvými nafukovacími dušami, prvý elektromobil značky Siemens, prvý autonómny automobil (Mercedes) a ešte je toho oveľa viac, ale už si nepamätám 🙂

Mali sme šťastie na to, že sme tam okrem jednej malej rodinky boli de facto celý čas sami. Pán ktorý tam pracuje ako sprievodca, je český emigrant, takže keď zistil, že sme “čechoslováci”, dostali sme bonus vo forme súkromného výkladu v češtine a to bolo fakt zaujímavé. Karle ďakujeme ešte raz.

Po múzeu sme dali rýchly obed v McD a prebehli sme centrum mesta. Viac sme toho nestihli.
Keďže máme v Mníchove rodinu, určite sa sem ešte vrátime. BMW múzeum, Olympiapark, Legoland… je tam toho ešte dosť.

Auf Wiedersehen und danke!


Leave a Reply:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *