Pag 2016

6 júla, 2016


Aby som mal čisté svedomie, povedal som si, že dám rodinnej dovolenke v Chorvátsku šancu. Nedopadlo to vôbec zle. Ale je tu niekoľko ale, ktoré majú za následok to, že my sa do Chorvátska tak skoro nevrátime. Poďme však pekne poporiadku.

Keď si človek v duchu povie “Chorvátsko”, mnohým asi ako prvé napadne dovolenka, more, skaly a ježkovia. Tánička mala iba 4 roky, takže sme chceli čo najviac detské pláže s plytkou vodou a samozrejme bez morských ježkov. V Chorvátsku je niekoľko lokalít, ktoré toto ponúkajú, asi najznámejšou z nich je ostrov Pag. Môžem potvrdiť, že je to pravda.

Padlo teda rozhodnutie – tento rok ideme autom do Chorvátska, na ostrov Pag!

Cesta autom prebehla na 1*, door to door to bolo presne 7 hodín. Išli sme rakúskou diaľnicou, potom cez Slovinsko po ich poplatkami drahej rozostavanej diaľnici do Chorvátska a z juhu sme cez Paški most dorazili na Pag. Stáli sme iba jediný raz a to v Rakúsku za Grazom na pumpe, kde sme sa vyčúrali a kúpili slovinskú diaľničnú známku.

Ako inak, ubytovanie sme riešili cez Booking, ale len na prvé dve noci s tým, že na mieste sa rozkukáme a nájdeme si niečo iné. Tento modus operandi sa osvedčil a odporúčam to každému, kto ide na dovolenku niekam, kde ešte nebol a nechce sa spoliehať iba na Google maps a recenzie z Bookingu.

Prvé tri dni a dve noci sme strategicky strávili v rovnomennom hlavnom meste ostrova Pag. Apartmán bol na svahu s pekným výhľadom do zálivu, pešo cca 10 minút k obstojnej mestskej pláži. Z nej bolo do centra po promenáde asi ďalších 10 minút.

Toto mala byť úplne obyčajná letná dovolenka. Okrem kúpania som ešte chcel ochutnať a doniesť domov svetoznámy Paški syr a olivový olej, ktorý údajne patrí medzi najlepšie chorvátske.
Program bol tým pádom veľmi jednoduchý. Prvé dni kúpanie v meste Pag, pomedzi to obehnúť okolité mestečká/strediská a nájsť si iné ubytovanie. Potom sa opäť iba kúpať a zohnať syr a olivový olej.

Druhá základňa pre zvyšok pobytu sa nakoniec stala Novalja, neďaleko hlavne medzi mládežou známej disko pláže Zrče.

Tuc tuc, brm brm, wrm wrm, tuc tuc a tak dokokla

V Novalji sme si našli parádny apartmán, úplne na pohodu. Vytipovali sme si časť mesta, kde sme predpokladali kľud a klasickým štýlom zvonček/klopanie na dvere sme išli od domu k domu. V asi treťom nás navigovali k tomu, kde sme sa nakoniec po prehliadke apartmánu dohodli na ubytovaní a cene. Pekné, čisté, veľké, tiché a drahé 🙂

Novalja je plná mladých diskochtivých ľudí, hlavne angličanov a rôznych backpackerov. Tomu sa Chorváti veľmi rýchlo prispôsobili a tak na každom kroku stojí nejaký pub, burgráreň, hostel, požičovňa štvorkoliek a podobne. Párty mesto, ale ako základňa na ubytko fajn.

Asi na druhý deň čo sme boli v Novalji, dostala Tánička horúčky. Museli sme s ňou ísť na pohotovosť, tá sídli v novom zdravotníckom komplexe priamo v Novalji. Keďže sme boli cudzinci, nešli sme k bežnému lekárovi pre domácich, ale k nejakému špeci ktorý sedí tiež v tomto komplexe. Tam sme de facto nečakali vôbec, doktorka bola milá a rýchlo malú vyšetrila. Išlo o angínu, dostala ATB a doktorka tvrdila, že do 3-4 dní bude všetko ok. Tak aj bolo, ako rýchlo choroba prišla, tak rýchlo odišla a de facto dovolenku neovplyvnila takmer vôbec.

Kúpať sme sa chodili striedavo na tri pláže.
Prvá bola Plaža Čista, nachádza sa neďaleko hlavnej cesty smerom na hlavné mesto Pag. Dlhá, tak akurát široká pláž s pozvoľným vstupom do mora, na brehu hrubší piesok a jemný štrk, v mori piesok. Pekná čistá voda, kľudná bez vĺn, nakoľko pláž sa nachádza v zálive ostrova. Samozrejme sa platí za parkovanie na parkovisku medzi šutrami. Pláž divoká, bez spŕch, len malý bufet, to nám ale vyhovuje.

Druhá bola Plaža Caska. Východne od Novalje, bližšie ako prvá Plaža Čista. Tip na túto pláž nám dala domáca. Je to pláž kde chodia hlavne domáci, autom sa dá ísť takmer do mora, dokonca ani za parkovanie sa nič neplatilo (otázka času…). Išlo tiež o divokú pláž bez infraštruktúry, ale bola na nej jedna reštaurácia. Trochu viac kamenná, tiež dlhá a širšia ako Plaža Čista. Kúpanie fajn.

Treťou plážou bola Plaža Planjka z ktorej dokonca funguje aj online stream webkamery. Toto bola klasická pláž mestského typu, sprchy, prezliekacie kabínky, platené parkovisko a podobne. Asi najlepší piesok z toho čo sme videli na Pagu, najviac ľudí, ale tiež veľmi dobré pre deti. Na pláži bola šmýkačka priamo vo vode, takže Tomi si to užil asi najviac.

Spomínaný Paški syr sme kúpili v potravinách, dokonca niekoľko druhov. Bol naozaj vynikajúci. Olivový olej sme zohnali priamo z pivnice kde ho lisujú. Išli sme úplne na sever do dedinky Lun. Tento cíp ostrova je jedna veľká olivovníková záhrada, údajne tam rastú aj 1000 ročné exempláre. V Lune sme sa motkali a motkali a nakoniec sme vošli do jedného dvora, kde ponúkali domáce olivové oleje na predaj. S babkou sme sa dohodli na cene v eurách a kúpili sme pár fliaš. Bol naozaj výborný, určite odporúčam.

Dovolenku sme absolvovali v posledný júnový týždeň a prvý júlový víkend sme išli domov. Cesta do Chorvátska super, späť to tiež išlo výborne, ale už bolo na cestách citeľne viac áut.

Fotky sú otras, lebo…. som yebo. Vzali sme nabíjačku na foťák, náhradný akumulátor, statív, ale foťák sme doma zabudli. Takže fotky sú fotené služobným mobilom, čo už 🙂

Ako by som chorvátsku dovolenku zhrnul? Bez toho aby som niekoho urážal, alebo sa inak vyvyšoval – Chorvátsko je jednoducho klasika. Viem si to predstaviť mimo sezóny z nejakého mne neznámeho dôvodu, ak by sa nedalo ísť napr. na grécke, alebo talianske ostrovy či pobrežie.
Ale kto raz zažil nefalšovanú grécku pohostinnosť, taliansku nádheru, ich originálnu kuchyňu, stabilné počasie, široké piesočné pláže a skvelé more, ceny porovnateľné, alebo dokonca nižšie ako v Chorvátsku, prečo by som do toho Chorvátska mal chodiť? Do dvoch hodín som letecky z Viedne takmer kdekoľvek v Taliansku, alebo Grécku. Auto z požičovne, ubytovanie cez Booking a nič neriešim.


Nabaliť plný kufer auta handrami, rezňami, konzervami, kartónmi piva, trepať sa hodiny a hodiny v tom teple diaľnicami, stáť (samozrejme myslím v sezóne) ďalšie dlhé minúty na hraniciach, cestarinach, pred tunelmi, v kolónach ak idem cez deň. Alebo aby som sa tomu peklu vyhol, šoférovať celú noc ako polovica mojich známych a rodiny?
Prísť po týchto útrapách na vytúžené miesto dovolenky, aby som zistil, že na oknách stále nie sú ani len sieťky proti komárom, Karlovačko je v krčme ako každoročne o pár kún drahšie, všade pizza, pleskavica a nórske mrazené ligne na žaru, v mori studená voda lebo bola Bora, všade okolo samé “mámo, táto, vole”, ubytovanie drahšie ako na gréckych ostrovoch, domáci ofučaní mačovia, ktorí sa tvária ako majstri sveta a keď zistia, že nie ste Nemec, Švajčiar, Holanďan alebo Talian, tak na vás zvysoka serú… tak to už nie. Hvala.


Možno som to trochu zveličil, ale naozaj po skúsenostiach z iných destinácií, je pre mňa Chorvátsko jedna veľmi priemerná a predražená masovka. Ale mám čisté svedomie, skúsili sme 🙂