Berlín 2017

23 februára, 2017


Koncom februára sme pohodlnou linkou Ryanairu Bratislava – Berlín Schönefeld (medzičasom zrušenou…) absolvovali náš premiérový rodinný letecký eurotrip. Prílet do hlavného mesta Nemecka bol okolo piatej podvečer.

Deň 1

V automate na letisku sme si kúpili lístky na MHD a busom sme sa odviezli na konečnú stanicu metra U7 Rudow. Vystúpili sme na Adenauer Platz z ktorej to bolo pešo slabých 10 minút do nášho Hotel-Pension Rheingold. Ubytovaní sme boli vo veľkej štvorposteľovej izbe, žiadny luxus, ale na dve noci stačilo bohato. V cene sme mali naozaj skvelé raňajky.
Po zložení si vecí na izbe, sme sa pomotali uličkami v okolí a na Adenauer Platzi sme si kúpili večeru, deti hranolky a my s Katkou skvelý falafel. Rodičia roka skrátka.

Naša ulica
Výhľad z našej izby

Deň 2

Program výletu bol light, Tánička nemala ešte ani 5 rokov, takže sme to nechceli hrotiť. Po raňajkách sme sa linkou U7 odviezli na prestupnú stanicu Möckernbrücke, kde sme nasadli na U3 a tou sme sa presunuli k rieke Spréva a vystúpili na stanici Schlesisches Tor. Od stanice sme cez most ponad rieku prešli k prvému higlightu, ktorým bol Berlínsky múr, resp. jeho zostatky. Nemci po opätovnom zjednotení v roku1990 zrušili podstatnú časť tejto jazvy ktorou bolo mesto preťaté.

Ďalej sme pokračovali trochu pešo k stanici S Bahn Warschauer Straße, vlakom sme sa presunuli na stanicu Alexander Platz. Pôvodne sme mali v pláne aj svetoznámu vyhliadkovú vežu, ale keďže bolo pod mrakom a výhľad by stál za figu, oželeli sme to. Trochu sme shopovali, najedli sme sa. Potom sme sa opäť vlakom S Bahn presunuli na prestupnú stanicu Friedrichstraße z ktorej sme pokračovali linkou U6 na Kochstraße.


Tu sa nachádzala ďalšia záležitosť ktorú som chceli vidieť a tou bol Checkpoint Charlie (alebo Checkpoint C). Tento checkpoint bol najznámejším prechodom cez múr medzi západným a východným Berlínom počas studenej vojny. Stojí vo viacmenej zachovanej podobe, ale stala sa z neho doslova gýčová a púťová atrakcia. Čo už.

U6 sme sa vrátili na Friedrichstraße a z nej sme linkou U55 prešli k Brandenburger Tor. Prešli sme si námestie a popod Brandenburskú bránu sme sa prebehli k starej budove ríšskeho snemu Reichstag.

Toto nám na prvý deň stačilo, vrátili sme sa na hotel a poctivo sme si zdriemli. Večer sme sa ešte s U7 presunuli na Bismarckstraße a odtiaľ linkou U2 na Potsdamer Platz. Tu sme sa najedli a opäť shopovali, plus sme si pozreli miesta, kde sa natáčali niektoré scény berlínskej série z nášho obľúbeného seriálu Homeland.

Deň 3

Odlet sme mali poobede, takže aj v tento posledný deň sme chceli ešte niečo vidieť.
Rozhodli sme sa pre Múzeum prírodných vied Berlín. Našou známou U7 sme sa presunuli jednu zastávku na Wilmersdorfer Straße , kde je neďaleko stanica S Bahn Berlin-Charlottenburg. Vlakom sme sa cez Berlin Hauptbahnhof (tu sme si urobili krátku zastávku, nakoľko stanica je architektonický a unžiniersky skvost) prepravili na už známu Friedrichstraße a potom z U6 sme konečne vystúpili na stanici Naturkundemuseum.
Múzeum je pekné, hlavne veľká miestnosť s preparátmi v naftalíne má svoje čaro. Najväčšou hviezdou je však jednoznačne Tristan, kostra Tyrannosaura rex, údajne jedna z najviac zachovalých na svete.

Po prehliadke múzea sme zadelili rozlúčkový obed a pohodlne sme sa metrom, najprv U6 a potom U7 zo stanice Mehringdamm, prepravili na konečnú Rudow. Z nej už iba busom na letisko a načas odlet domov.

Berlín je skvelou voľbou pre takéto krátke výlety. Jednoduchý a prehľadný systém verejnej dopravy, hlavne U a S Bahn je naozaj skvelý. Metropola Nemecka sa nemôže pýšiť pamiatkami ako Praha, Paríž, Londýn a podobne, ale bez debaty má svoje čaro a nám sa veľmi páčil. Je to živá, kozmopolitná a pulzujúca metropla s kopou múzeí, galérií a prekvitajúcim umeleckým podhubím. Určite sa sem ešte vrátime.