Osvienčim, Krakov, Vielička 2008

1 septembra, 2008


Perfiš výlet autom na tri dni do Poľska. Prvý deň Bratislava – Osvienčim – Krakov, celý druhý deň bol vyhradený na Krakov, tretí deň sme ráno opustili Krakov smer soľná baňa Vielička a odtiaľ domov. Ubytovanie v Krakove sme mali rezervované cez internet – Finger guest house. Pohodlne dostupné autom, 10 minút pešo od centra starého mesta, blízko veľké obchodné centrum.

Cestovanie autom nebolo v Poľsku veľmi príjemné, po prekročení hraníc som mal pocit, že ideme cez jednu veľkú rozkopanú dedinu, sem-tam mesto. Akoby všade a naraz stavali, resp. opravovali cesty. Každú chvíľu jednosmerná premávka, semafory, zátarasy, obchádzky. Na tých pár kilometroch diaľnice to isté. Ale až to raz bude hotové, tak potom to bude iná káva.

Deň 1

Prvým cieľom nášho výletu boli koncentračné tábory Osvienčim a Osvienčim – Birkenau. Po príjazde do mesta sa nedá netrafiť, tábor je označený tak ako sa na takúto pamiatku patrí. Pozor si treba dať na parkovanie, pri príjazde k táboru je pred ním na opačnej strane konkurenčné parkovisko, kde vás láka snaživý chalanisko gestikulovaním akoby mu išlo o život. Až keď vystúpite, zistíte, že ste relatívne ďaleko a že ste mohli pohodlne zaparkovať bližšie. Za parkovanie sa platí 7 zlotých až pri odjazde. Samotný vstup do tábora je zdarma. Pri vstupe je možné dohodnúť si sprievodcu, zapožičať slúchadlá s výkladom, zakúpiť brožúrky, knihy, suveníry, skrátka full servis.

Čo povedať k samotnému koncentračnému táboru? Nedá sa to opísať. Odporúčam vyhradiť si dostatok času, aspoň pol dňa. Taktiež výklad sprievodcu dodá návšteve iný rozmer.

Asi si to po skončení prehliadky hovorí väčšina návštevníkov tak ako my s Katkou – povinne by som tam poslal všetkých žiakov končiacich základnú školu a potom ešte raz pre istou žiakov stredných škôl.

Na mňa osobne najviac zapôsobilo to, ako to mali nacisti vymyslené. Je to geniálne inžinierske dielo. Úsporné, logické, výkonné a maximálne zversky funkčné.

Galéria z tábora Osvienčim:

Galéria z tábora v Birkenau:

Z Osvienčimu a Birkenau viedla naša cesta do Krakova.

Deň 2

Krakov je krásne historické mesto ležiace na rieke Visla. Určite stojí za návštevu. Staré centrum mesta je krásne zrekonštruované a pulzuje tam život. Nachádza sa v ňom množstvo kostolov a chrámov, stará tržnica, zámok Wawel, židovská štvrť Kazimierz známa z filmu Schindlerov zoznam, mnoho reštaurácií a kaviarní.
Na jeden deň ktorý sme mali, toho bolo viac ako dosť. Ten sme strávili túlaním sa uličkami starého mesta a pri Visle.

Veľmi sa nám páčila zeleň a budovy porastené brečtanom.

Deň 3

Ráno sme vyrazili do Vieličky, pár kilometrov južne od Krakova, smer Slovensko. Vo Vieličke sa nachádza stará baňa, kde sa ťažila kamenná soľ. Je to technická pamiatka, Poliaci to tam majú perfektne vymakané, asi takto si predstavujem turistickú atrakciu na top svetovej úrovni.

Pozor len pri parkovaní – to isté ako Osvienčim. Potom už na Vás čaká x sprievodcov hovoriacich všetkými svetovými jazykmi, wc zdarma, butiky, reštaurácie, občerstvenie, krásne upravené prostredie, úplná paráda.

Priamo v bani je toho oveľa viac ako iba obyčajná turistická prehliadka. Nachádza sa tam aj koncertná sieň, liečebná sála kde sa liečia dýchacie choroby, múzeum, reštaurácia…

Bežná prehliadka trvá vyše dvoch hodín a podľa informácie od sprievodcu obsiahne asi 3% chodieb bane. Začína sa zostupom 380 schodov do podzemia. Končí sa vyfáraním s originál baníckym výťahom, to je určite zážitok.

Na ceste domov sme sa zastavili už iba v reštaurácii Chlopskie Jadlo, vrelo odporúčam. Je to reštaurácia ponúkajúca poľské jedlá v štýlovom sedliackom prostredí a s príjemnou obsluhou.

Štýlové Chlopskie Jadlo