Kambodža a Thajsko 2008

20 mája, 2008


Po minuloročnej dovolenke v Thajsku, sme sa s Katkou rozhodli, že si to do týchto končín namierime aj tento rok. Rozhodli sme sa pre kombináciu Kambodže a Thajska. V Kambodži sme mali v pláne absolvovať náročnejšiu poznávaciu časť, neskôr v Thajsku relaxovať na ostrove Ko Chang.

Plánovaniu som aj tento rok venoval dostatok času. V pohodlí z domova som zabezpečil letenky na celý trip a taktiež ubytovanie. Leteli sme ukrajinskými aerolínkami Aerosvit z Budapešti cez Kyjev do Bangkoku. Ďalej potom s Bangkok airways do mesta Siem Reap v Kambodži. Na štvrtý deň nás čakala plavba rýchloloďou po jazere Tonle Sap zo Siem Reapu do hlavného mesta Kambodže Phnom Penh. Ďalší deň let späť do Bangkoku s Air Asia, z Bangkoku busom do provincie Trat a potom už len kúsok trajektom na druhý najväčší thajský ostrov Ko Chang.

Ako som už spomínal v úvode, v Kambodži nám išlo hlavne o poznávanie, konkrétne o chrámový komplex v Angkore, ktorý kedysi slúžil ako hlavné mesto Khmérskej ríše. Nachádza sa tu množstvo chrámov, na čele s chrámom Angkor Wat. Je ich tu toľko, že na zbežné pozretie ťažko stačia tri dni. Mnohé sú už opravené, resp. rekonštrukciou prechádzajú teraz. 

Bránou do chrámov Angkoru je mesto Siem Reap. Po prílete sme si na letisku museli vybaviť víza. Poplatok je 20 USD na osobu, procedúra je mierne komická, celé sa to deje v letiskovej hale. Sedia pred vami asi 15 dôležito sa tváriaci aparátčici, podávajú si pas rad radom, každý tam dá svoju pečiatku, resp. podpis, aby potom nahlas zavolali vaše meno a vážne odovzdali pas so vstupnými vízami. Pred letiskom to majú pekne zorganizované, žiadny chaos. Sú dve možnosti ako sa dostať do mesta. Taxíkom za 7 USD, alebo za 2 USD mopedom. Zvolili sme si taxík, cestou do hotela nám taxikár ponúkol tuk-tuk svojho brata na nasledujúce dni. Je to lacný a pohodlný spôsob cestovania po chrámoch.

Pomaly pristávame v Kambodži
Na letiskovej ploche po pristátí
Najkrajšia budova letiska akú som kedy videl
Niektorí turisti išli z letiska do mesta takto
Bežné rodinné cestovanie v Kambodži
Pepsi pre psy

Ubytovaní sme boli v super duper hoteli Royal Crown. Krásna chladná izba vybavená masívnym nábytkom z tropického dreva. Plus ako bonus mal hotel parádny bazén, v ktorom sme boli vždy iba sami. Výborné raňajky v cene boli už iba čerešničkou na torte tohto skvelého ubytovania.

Náš tuk-tukár mal pekne zalaminovanú mapku s trasami po chrámoch, stačilo mu povedať ktorou chceme ísť a o nič sme sa nemuseli starať. Za celý deň to bolo podľa dĺžky trasy cca 12-18 USD.
Samotné chrámy sú naozaj fantastické. Väčšina je v džungli, vedú k nim úzke cestičky, ktorými je veľmi príjemná jazda tuk-tukom. Pri vstupe do areálu chrámov je nutné vybaviť si vstupenky. Stoja 20 USD na deň, viac sa to oplatí za 40 USD na tri dni. Malou kamerou naskenujú vašu tvár a na počkanie dostanete kartičku s fotkou ktorá slúži ako vstupenka. Pred každým chrámom je slušný strážnik, ktorému treba vstupenku ukázať.Je potrebné vziať si so sebou dostatok vody, síce pri každom chráme je možné nejakú si dokúpiť, ale väčšinou nejde o originál balenia a tak by som to neriskoval. Chrámy si treba náležite vychutnať. Pekne pomaly prejsť, nájsť si kľudné miestečko niekde pod stromom v chládku a nasávať atmosféru týchto magickým miest.

Nižšie v galérii je absolútna topka celého komplexu, teda aspoň podľa mňa.

Sedieť pod stáročnými stromami, obkolesený ešte staršími ruinami chrámov, popíjať skvelé osviežujúce chladené kokosové mlieko z čerstvo otvoreného orecha. Paráda.
Cestou medzi jednotlivým chrámami je pri troche šťastie možné vidieť tlupy opíc.

Na druhý deň sme pobehali menej známe chrámy. Bolo pri nich citeľne menej turistov a ľudí celkovo. O to viac si však človek mohol vychutnať doslova duchovnú atmosféru. Malo to svoje veľké čaro.

Po namáhavých dňoch strávených lozením po chrámoch, sme sa vždy večer okúpali
v hotelovom bazéne a vybrali sa do mesta. Samotné mesto Siem Reap nie je nič moc, má však super Old Market so stovkami obchodíkov a množstvom reštaurácií. Bolo veľmi príjemné sedieť večer v našom obľúbenom podniku Temple, sledovať život na ulici, do toho padal príjemný monzúnový dážď, popíjať pivko, resp. miešané drinky za viac ako priaznivé ceny. O khmérskej kuchyni nehovoriac. Khmérske kari je neskutočné. Veľmi, veľmi príjemné dni to boli.

Na štvrtý deň sme toto útulné mesto so skvelými ľuďmi opustili. Čakala nás 5,5 hodinová plavba rýchloloďou jazerom Tonle Sap do Phnom Penhu, hlavného mesta Kambodže.

Takto v Sieam Reape vozili a predávali ľad

Táto plavba jazerom bola ďalšia vec, prečo som sem chcel ísť. Samotné jazero je obrovské, nie je vidieť na druhý koniec. Mali sme šťastie na to, že nás na lodi bolo asi iba 12. Každý si našiel svoje miesto či už v podpalubí, na streche, alebo na prove lode. Cestou sme míňali domorodé rybárske osady z chatrčí na koloch, rybárov pri love, bežný život na jazere. Skvelá a pohodová plavba.

Okolo obeda sme dorazili do Phnom Penhu. Pár minút tuk-tukom od prístavu sme sa ubytovali v hoteli Indochine 2 (medzičasom bol hotel zrušený) a vyrazili sme do ulíc.

Náš hotel

Phnom Penh je špinavé, dusné a prašné mesto.

 Je tu však čo vidieť. Kráľovský palác je nádherný. Škoda len, že Katku dnu nepustili, dress code…

Ďalej je tu Múzeum vojny, Mínové polia, Central market, Russian market, sútok riek Mekong a Tonle River… Kto chce vidieť život bežných ľudí, stačí keď sa bude túlať uličkami, zablúdi na jeden z mnohých trhov, alebo si prenajme tuk-tuk a len tak sa vozí mestom.

Diametrálne odlišné mesto oproti kľudnému Sieam Reapu.

Ďalší deň bol náš posledný v Kambodži, na letisku sme ešte museli zaplatiť poplatok za opustenie krajiny 😊 vo výške 25 USD na osobu.

Zbohom Kamodža!


Návštevu Kambodže jednoznačne odporúčam. Krásna príroda, chrámy, jedlo.
Neskutočne, až dojímavo milí a slušní ľudia.  Aj napriek chudobe je to veľmi príjemná krajina. Kambodža sa nám hlboko vryla do sŕdc, akokoľvek pateticky to znie. Jednoznačne moja absolútna srdcovka a naj krajina zo všetkých kde som doteraz bol.

Aj keď sa nám v Kambodži veľmi preveľmi páčilo, už sme sa tešili na leňošenie pri mori na ostrove KoChang. Najprv sme sa naň museli dostať. Cesta to bola dlhá a únavná, ale stálo to za to.
Z Kambodže sme do Bangkoku doleteli večer tak, že sme už nestihli nočný autobus do mesta Trat, z ktorého premávajú trajekty na Ko Chang. Operatívne sme teda využili nami už raz vyskúšaný hotel pri letisku, v cene izby bol aj ranný transfer späť na letisko. Autobusová stanica sa nachádza pri letisku. Ráno sme čerství a vyspatí nastúpili do autobusu smer Trat, po cca 3 hodinách cesty sme vystúpili pri trajekte.

Na trajekte smer Ko Chang

Po približne hodinovej plavbe sme konečne stáli na Ko Changu. Zdieľaným taxíkom songthaew (dodávka s otvorenou korbou kde sa sedí na laviciach oproti sebe) sme sa z prístavu presunuli k nášmu hotelu a ubytovali sme sa.

Ubytovaní sme boli v Kacha Resort & Spa, mali sme vlastnú chatku, vyvýšenú na koloch. Výhľad na bazén a more za palmami. Rezort krásny v zeleni, hneď na brehu mora. Parádne raňajky, Katka doteraz spomína na tie omeletky 😊 Jednoducho totálna pohoda a relax.

Západy Slnka sme mali tiež parádne

Požičaný sme mali skúter, pobehali sme celý ostrov, aj vnútrozemie. Tak ako na Koh Samui, aj tu na Ko Changu bola naša pláž kde sme bývali podľa nás najkrajšia z celého ostrova. Raz sme si požičali kanoe a preplavili sme sa na malinký ostrovček Koh Man Nai, kde dokopy nič nie je, len malá plážička a to je všetko. Katka sa na mori trochu bála, tak veslovala o život 😊

Išli sme aj na jeden výlet loďou – po okolitých ostrovčekoch a plážach. Pekné šnorchlovanie to bolo.

Ko Chang nás v ničom nesklamal. Ubytovanie, bazén, pláž more, všetko nám vyšlo. Jedlo bolo super, počasie tiež, takže sme si to riadne užili. Dokonalá dovolenka.

Červený Martinko si dal na záver famózne červené krevety

Kambodža aj Thajsko boli na 1*. Kambodža divokejšia, ale o to viac prirodzenejšia a skutočnejšia.
Thajsko omnoho viac turistické, ale Ko Chang nie až tak poznamenaný globalizáciou. Spolu tieto dve krajiny tvoria dokonalý dovolenkový mix zážitkov. Takto sa mi to veľmi páčilo.