Thajsko 2007

20 júna, 2007


Svadobná cesta a zároveň prvá veľká dovolenka bez cestovky. Po týždňoch plánovania sa program utriasol do ideálnej podoby. Začiatok dovolenky bol vyhradený na samotný Bangkok a výlet do bývalého hlavného mesta Thajska – Ayutthaya.
Zvyšok  sme plánovali stráviť na ostrove Ko Samui, ktorý sa nachádza v Thajskom zálive. V Thajsku sme boli12 dní čistého času + 2 dni cesta. Spolu 14 dní, prvých 5 dní v Bangkoku, zvyšných 7 na ostrove Ko Samui. Všetko klaplo na parádu a vrátili sme sa šťastní a plní dojmov.

Pred návštevou sme si vybavili víza (33€/osoba) na thajskej ambasáde, ktorá bola v Bratislave v budove Incheby na najvyššom poschodí.

Touto kráskou sme leteli z Londýna do BKK

Letenky sme mali cez Student Agency a letenky zastrešoval maďarský národný prepravca (ktorý už skrachoval), spoločnosť Malév (Praha – Londýn – Bangkok s ČSA a Quantas a späť Bangkok – Budapešť – Praha s Malévom). Letelo sa takmer 14 hodín čistého času v lietadle + dobre načasované prestupy. Z letiska Suvarnabhumi (pozor, v Bangkoku je ešte jedno letisko Don Mueang, aby po prílete a transporte do mesta nenastali infarktové stavy) sme sa do hotela dopravili autobusovou linkou spoločnosti Airport Express. Dnes je letisko spojené s mestom priamou linkou vlaku Sky Train, takže je to oveľa rýchlejšie a komfortnejšie ako keď sme boli v BKK my. Náš Bangkok Centre Hotel ležal na zastávke linky A4 (autobus 150 bahtov/os): 1 baht = 0,75 Sk .

Cestou z letiska k hotelu v BKK
Náš hotel

Veľkú pozornosť som venoval výberu ubytovania v Bangkoku. Obzvlášť v tak obrovskom meste akým je Bangkok, človek veľmi ocení ak budete mať z hotela možnosť použiť niektorý z nasledujúcich spôsobov dopravy po tomto meste:

Sky Train (BTS) – v BKK boli vtedy dve linky, ktoré vedú v novšej časti mesta. Je to rýchly, klimatizovaný a čistý spôsob dopravy. Lístky sa kupujú na každej zastávke, musíte mať dosť drobných (ak nemáte, sú tam zmenárne). Na dotykovom displeji si zvolíte stanicu kam chcete ísť, vhodíte požadovanú sumu a vezmete si lístok. Ten potom vsuniete do turniketu, ktorý vás pustí na perón – pozor, lístok si však musíte zobrať. Pri východe z cieľovej stanice musíte ten istý lístok opäť vsunúť do turniketu aby vás pustil von. Vymakané a bez čiernych pasažierov.

Sky train

Metro (MRT) – mesto malo len jednu linku, z dvoch zastávok sa však dá prestúpiť na Sky Train. Je to najnovší dopravný systém v meste. Metro je veľmi komfortné, čisté a samozrejme rýchle. Opäť si musíte kúpiť lístok na zastávke, na dotykovom displeji si zvolíte angličtinu, zadáte cieľovú stanicu a zaplatíte. V metre sa dá platiť aj papierovými bankovkami. Vezmete si výdavok a žetón, ktorý funguje presne tak ako lístky v Sky Train. Pri nástupe priložiť – vpustí vás, pri výstupe vhodiť – môžete ísť. Môžete si kúpiť aj celodenný lístok, alebo rôzne iné zvýhodnené lístky. To platí aj pre Sky Train. Pozor však – celodenný lístok z metra neplatí na Sky Train a naopak.

Podzemné stanice metra sú klimatizované a od samotnej trasy metra oddelené automatickými posuvnými dverami

TAXI – v BKK jazdí obrovské množstvo taxíkov a pri dodržaní nasledovného sú veľmi lacné. Odporúčam aby ste si nechali na recepcii hotela preložiť do thajčiny názvy miest ktoré chcete vidieť a tieto kartičky len ukazovať taxikárom, porozumejú skôr ako mape. Vždy si vyberajte len taxík s označením TAXI METER a skôr ako nastúpite trvajte na tom aby bol taxameter zapnutý. Ak sa bude šofér ošívať, kľudne sa otočte a skúste iný taxík. Nepristupujte na žiadne dohody a ponuky. Jazdite len so zapnutými taxametrami. Za 30km jazdu na letisko zaplatíte cca 220 bahtov + mýtne poplatky na diaľnici, čo je však zanedbateľná položka. Tie bahty naskakujú naozaj pomaly 🙂

TUK-TUK – dobrodružný spôsob dopravy, hlavne v centre. Tu však musíte byť pripravení na všetko. Platia len ústne dohody, pred jazdou treba vždy na mape ukázať kam chcete ísť a vopred sa dohodnúť na sume. Beťári skúšajú rôzne finty. Napríklad, že vás odvezú za smiešnu sumu kam chcete, ale cestou vám ukáže (“just look”), niekoľko krajčírskych salónov, obchodov s diamantmi a podobne. Budú vám hovoriť, že za to potom dostanú poukážky na benzín a podobne. My sme vedeli do čoho ideme a tak sme sa za 40 bahtov vozili dve hodiny po meste, samozrejme sme nič nekúpili, ale dobre sme sa bavili a hlavne obchodíky boli klimatizované, tak sme sa trochu ochladili. Často skúšajú na turistov aj také absurdity, že vás budú presviedčať napríklad o tom, že chrám do ktorého chcete ísť je zatvorený, alebo že oni majú lepší chrám, ktorý je otvorený len práve tento deň v roku a podobné nezmysly. Ničomu neverte a pre istou to skúste s niektorým iným, je si z čoho vyberať.

Kým vodič tuk-tuku platil policajtovi pokutu, Katka ma odfotila 🙂

Lodná doprava – cez BKK tečie Chayo Phraya River. Tomuto mestu sa kedysi hovorilo Benátky Ázie. Je popretkávané kanálmi – po tých sa môžete nechať zviesť prenajatou tzv. long tail boat. Sú to úzke a dlhé lode s motormi z náklaďákov a dlhými lodnými skrutkami s efektnou vlnou na konci. Odporúčam, je to zážitok. Uvidíte ako žijú ľudia pri kanáloch, všetko to, čo by ste za normálnych okolností asi nevideli. Hodina stojí 1000 bahtov/loď. Ak vystúpite v niektorom z osobných prístavov (Pier) na brehu rieky, počítajte s poplatkom 20 bahtov za súkromnú loď.

Lodný autobus
Na rieke
V rieke to žije 🙂

Avšak po hlavnej rieke premávajú aj verejné lode, niečo ako riečne autobusy. V každom z mnohých prístavov si môžete pozrieť mapku rieky s trasami a hlavne zastávkami kde ktorá loď stojí. My sme najčastejšie jazdili Oranžovou linkou. Jazda za 17 bahtov, platí sa priamo na lodi sprievodkyni. Je jedno či pôjdete jednu, alebo 15 zastávok, cena je rovnaká. Kľudná a pohodlná plavba celým mestom trvá takmer dve hodiny, za pár korún tak máte peknú vyhliadkovú plavbu.

Super lacný spôsob prehliadky mesta z lode

Železnica – Hua-Lamphong station – hlavná stanica v BKK. Od nášho hotela bola krížom cez križovatku. Za málo peňazí do okolia BKK.

Odporúčam už vyššie spomínaný hotel. Platili sme 21 eur/noc za klimatizovanú dvojposteľovú izbu s TV a minibarom, v cene raňajky formou švédskych stolov. Vyplatil som ho mesiac pred dovolenkou cez internet, neboli žiadne problémy, len som na recepcii ukázal pasy a voucher ktorý mi došiel domov mailom. Je takmer v centre, na hranici s Chinatownom a 10 minút pešo od prístavu na rieke. Leží na konečnej metra a blízko železničnej stanice. Hneď za rohom sa nachádza Wat Tramit – chrám s Budhom z 5,5 tony zlata. Po rieke sa potom loďou pohodlne dostanete k ostatným chrámom, takže žiadny problém. Metrom sa človek pohodlne presunie  k Sky Train – tým sa akčný rádius riadne zväčšuje.

A čo v BKK vidieť? Každý si vyberie. My sme sa ako som už spomínal previezli loďkou po kanáloch a loďou po hlavnej rieke.

Na tuk-tuku sme obehli niektoré chrámy (odporúčam Gold Mount s pekným výhľadom na mesto).

Každý večer sme boli na prechádzku v Chinatowne, kde to naozaj žije.

Chinatown

Na ulici môžete vidieť skutočný život skutočných ľudí. Neváhajte ochutnať skvelú kuchyňu v niektorej z mnohých reštaurácií. Jedlo od pouličných predavačov na ktoré nezabudnete. Vychutnajte si ten zhon a totálny chaos od stola jednoduchej reštaurácie s chladeným Singha beer v ruke.

Po večeri

Ak máte radi nákupy, odporúčam niektorý z trhov o ktorých sa píše v bedekroch. Zaujímavý je obrovský MBK – obchodný dom na konečnej Sky Train – National Stadium Station, taká ázijská verzia Auparku krát tri.

V okolí BKK je niekoľko zaujímavých miest vhodných na pol či jednodenný výlet. My sme navštívili bývalé hlavné mesto Ayutthaya. V súčasnosti sú to už len viac-menej zachovalé ruiny mnohých chrámov roztrúsené na veľkej ploche. Je to však pekné a po ich návšteve si človek uvedomí, aké to muselo byť kedysi krásne a obrovské mesto.
Do Ayutthaye sme išli 3. triedou vlakom (20 bahtov) z hlavnej stanice pri hoteli. Cesta trvala 1,5h a tak sme so sebou mali veľa vody. Sedí sa v otvorenom vagóne s niekoľkými ventilátormi na strope. Cez otvorené okná Vás ofukuje vietor a môžete sledovať obyčajných ľudí, ktorí sedia a hlavne stoja naokolo.  Tu sa už netreba ničoho báť a dajte sa s prísediacimi do reči. Sú veľmi milí a hrdí na svoju zem a majú radosť ak sa vám u nich páči.

Týmto parádnym vagónom 3. triedy sme išli na výlet do Ayutthaye

Po vystúpení z vlaku ste opäť v realite dobiedzajúcich tuk-tukárov a túlavých psov. Hodina tuk-tukom stojí 200 bahtov, my sme sa s jedným dohodli na 3 hodiny s tým, že nám ukáže najkrajšie chrámy a odvezie späť na stanicu. Mal nachystané zalaminované obrázky chrámov, hneď nám ukázal oficiálnu licenciu a tak sme išli. Do jeho notesa sme mu dopísali pár slov v slovenčine. Má notes plný správ v jazykoch z celého sveta a ak mu poviete odkiaľ ste, ukáže Vám venovanie Vášho krajana.

Čo sľúbil aj splnil. Videli sme 7 chrámov, asi v polovici sa platí vstupné cca 30 bahtov na osobu, ale stojí to za to. Len majte veľa vody a prikrývku hlavy! Jednodňový výlet nás stál spolu 900 bahtov, úplne bez problémov. Deň predtým sme sa boli pýtať v jednej cestovke, chceli 1200 na osobu…

Na piaty deň sme ráno po check-oute išli od hotela najprv metrom, potom sky trainom a nakoniec taxíkom na letisko. To všetko aby sme stihli skoré ranné lietadlo a leteli hodinu lokálnym lowcostom (bookované asi mesiac dopredu) Air Asia do mesta Surat Thani. Na letisku sme zaplatili transfer (350 bahtov) a išli 1,5h autobusom do prístavu Don Sak a odtiaľ  trajektom na Ko Samui tiež 1,5h. Už v autobuse z letiska sme dohodli odvoz z prístavu na Samui do nášho rezortu. Za jedno doobedie 7 dopravných prostriedkov. Vitajte na Ko Samui 😊

Ešte kým nám mal odplávať trajekt, v prístave Don Sak sme si dali v jednoduchej samoobslužnej reštaurácii parádny obed. Porcia skvelého karí na 25 bahtov. Štípe dvakrát.

Na Ko Samui sú dve najznámejšie pláže – Chaweng a Lamai. Ostrov je hornatý, známy množstvom kokosových paliem a niekoľkými vodopádmi, dva z nich sú naozaj pekné. Trochu severne od ostrova je morský Marine park – chránená oblasť plná neobývaných ostrovčekov s peknými miestami na potápanie a šnorchlovanie, odporúčam ako jednodenný výlet. Samui je tretí najväčší ostrov Thajska. Bohužiaľ je už aj na tomto ostrove letisko a tak časom to bude asi ako na ďalšom Phukete. Všetky komplexy a hotely ktoré tam boli doteraz, sú stavané len do výšky paliem. Avšak už pri našom odchode z ostrova tam vyrastal ohavný Shopping park zo skla, betónu a ocele, ak sa tam niekedy vrátime, asi to už nespoznáme. 

Pláž Chaweng je drahšia, je tam biely piesok a veľa ľudí. Aj mimo sezóny som bol prekvapený koľko ich tam bolo. Ak je odliv, voda je ďalej od pláže a tak je to podľa mňa vhodné skôr na dovolenku s deťmi. Práve neďaleko od tohto strediska sa nachádza letisko, Tesco, Makro a podobné civilizačné vredy.

Keďže sme chceli kľud a pohodu, rozhodli sme sa pre pláž Lamai. Cez net som poctivo hľadal recenzie a rôzne možnosti, až som sa nakoniec rozhodol pre rezort Samui Orchid Suites. Nemohol som vybrať lepšie: 19 eur/noc (spolu, nie na osobu) za chatku s raňajkami formou švédskych stolov, s klimatizáciou, TV, chladničkou, WC s kúpeľňou, parádne postele, terasa s ratanovými kreslami a výhľadom na more a palmy. Čisté chatky sú v krásnej a poctivo udržiavanej tropickej záhrade medzi kokosovými palmami. Okolo lietajú krásne motýle a pobehujú rôzne jašteričky. K dispozícii parádny bazén s vodopádom a vírivkou, ležadlá a slnečníky.

K moru je to bolo kúsok dole svahom pomedzi dve jednoduché reštaurácie na brehu. Pláž je z jemného žltého a čistého piesku. Vstup do vody bez problémov a voda je hneď dosť hlboká na kúpanie. Aj keď je odliv, nemá človek pocit, že ste pri polovyschnutom ramene rieky.

Celý rezort sa nachádza na kraji hlavnej časti Lamai, takže nie v hluku, ale máte kľud a ticho. Nepočuť tam žiadne diskotéky ani ruch dopravy. Pritom pešo sme boli v centre za tri minúty, stačí zbehnúť na hlavnú cestu.

Okrem kúpania a opaľovania sa, sa toho dá robiť a vidieť na ostrove dosť. Požičali sme si skúter  Yamahu (500 bahtov/3dni) a prejazdili sme celý ostrov. Vidieť sa dajú pekné vodopády, v kopcoch je niekoľko označených miest s výhľadom na celý ostrov a okolie.

Taktiež je tam Big Buddha – naozaj veľký, motýlia farma – pekné ak neprší, zoo, zvieracia šou, mumifikovaný mních ktorý umrel pred rokmi posediačky a doteraz tak sedí… Cez potápačské centrá sa dá ísť na rôzne výlety tohto charakteru do okolia. Bolo to ako v malom raji, všade blízko, ale pritom kľud a pohoda.

Stravovali sme sa zásadne v reštauráciách. Ceny ázijskej kuchyne sú pre nás veľmi priaznivé. Na ulici vyšla porcia kuraťa na 25 bahtov, v reštaurácii na pláži morské plody s ryžou 90 bahtov. Vždy sme sa riadne a chutne najedli a aj s nápojmi sme nikdy dokopy neplatili viac ako 350 bahtov. Počas dvoch týždňov sme toho ochutnali dosť a nemali sme žiadne tráviace ani iné problémy.

Aj keď je Thajsko vzdialená a exotická krajina, všetko klaplo na 100%. Cestovať tam na vlastnú päsť nie je žiadny problém, je to bezpečné a pri troche domácej  prípravy pred cestou absolútne bez problémov.
Krásna príroda, more, džungľa. Milí ľudia, priaznivé ceny. Kopa pamiatok, chrámov. Fenomenálna kuchyňa.
Bangkok je skutočný nápor na všetky zmysly. Je ho počuť, cítiť, hmýri farbami. Je únavný, obrovský a veľmi, veľmi výživný. Moje top mesto zatiaľ. Človek ho nenávidí, alebo miluje. Ja som jasný 🙂
Aj pre toto všetko je Thajsko na špici cestovného ruchu. Absolútne zaslúžene a právom.