Londýn 2007

15 apríla, 2007


Londýn nepatrí medzi lacné mestá a tak sme s Katkou využili možnosť ušetriť aspoň na ubytovaní a ubytovali sme sa u ich rodinnej známej. Jarka so svojim partnerom v Londýne žili a pracovali roky. Bývali v byte v klasickej anglickej štvrti typických domčekov a parkov v severozápadnej časti mesta, niekde až za Wembley, tuším Harrow.

Leteli sme so SkyEurope z Bratislavy na letisko Stansted. Z letiska sme sa do centra k Victoria station prepravili busom, ktorý bol drahší (klasika) ako letenky. Následne sme sa už MHD busom presunuli k Jarke.

V buse
Cestou k Jarke pakistanská štvrť
Jarkina štvrť

Na cestovanie od Jarky do mesta a po samotnom meste, sme používali autobusy. V nich sme sa snažili (a väčšinou sa to aj podarilo) sadnúť si na horné poschodie do predných radov, odkiaľ bol skvelý výhľad. Prvý deň sme sa od Westminister pier preplavili loďkou ku Greenwich pier. Bola to klasická vyhliadková plavba po Temži s výkladom.

V Greenwichi sme smutne zamávali zhorenej Cutty Stark a vyšlapali si ku Greenwich observatory. Prehliadka observatória bola zdarma. Po povinných foto na nultom poludníku sme zbehli dole k National Maritime Museum, to sme tiež pobehali.

Loďkou sme sa vrátili do mesta, kde sme si pod London Eye vystáli frontu a absolvovali sme jedno kolo na tomto parádnom ruskom kolese.

Ďalší deň sme ráno pozreli perfektné Natural History Museum a prešli cez St James’s Park a Buckingham palace do Hyde Parku, odtiaľ potom na Trafalgar square. Tu sme pozreli nádhernú National gallery. Oditaľ sme popri Downing street 10 zbehli dole k Westminister Abbey. Potom sme sa presunuli k British Museum a dorazili sme sa tam už totálne. Masaker na nohy.

Múzeá:

Parky, tak to je kapitola sama o sebe. Londýn je nimi preslávený. My sme prešli Kensington Gardes, St James’s Park a Hyde Park:

Pár fotiek z mesta:

Boli to únavné, ale veľmi výživné dva dni. Ráno sme sa bez problémov prepravili na letisko a šup späť do Bratislavy.